Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Tedaviden en iyi sonucu alma

Man thinking about his heroin treatment goals

Tedavinizden mümkün olan en iyi sonuçları alabilmenizin en önemli yollarından biri, hedefler belirlemektir. Bunu ister tek başınıza, ister doktorunuz veya danışmanınızla yapabilirsiniz. Nasıl olursa olsun, erişmenize yardım edebilmesi için bu hedefleri doktorunuzla da paylaşın.

Bu faydalı ipuçlarını daha sonra da okuyabilmek veya tanıdığınız birine vermek için, bu sayfayı yazdırın.

Doktorunuzla açık konuşun – Doktorunuzla açık bir ilişki kurmaya çalışmalısınız. Doktorunuz sizin dürüst olduğunuzu görecek ve size güvenebileceğini bilecektir. Güven karşılıklıdır. Başkaları size güvenirse, sizin de başkalarına güvenmeniz daha kolay olacaktır.

Bilgilenin – Vücudunuzun kontrolünü tekrar ele geçirmenin bir parçası da, her adımda size nelerin olduğunu ve seçeneklerinizin ne olduğunu anlamaktır. Soru sormaktan asla çekinmeyin.

Aşırı hırslı olmayın – Bugün bulunduğunuz yerden çok farklı bir noktaya gelmeyi planlıyor olabilirsiniz, ama yolculuğunuzu gerçekçi ve erişilebilir olan küçük adımlara bölmeye çalışın. Aşırı hırslı hedefler belirlerseniz, bunlarla erişemediğinizde iyileşmenizi tümüyle riske atabilirsiniz. Bazı belirli sorunların hızla çözülmesi gerekse de, herşey bir anda çözülmek zorunda değildir.

Her bir hedefe ulaşmak için kendinize tarihler belirleyin. Esnek davranın, ama en azından elinizde, ulaşmaya çalışacağınız bir şeyiniz olsun.

Hedeflerinizi daha sonra da bakabilmek için bir yere yazın (kimileri günlük tutar) ve ne zaman ihtiyacınız olursa başkalarına danışın.

Büyük sorunlara girişmeden önce, küçük şeylerle başlayın. Bunları yoluna koymanız, büyük işlere geçmek için size cesaret verecektir.

Sabırlı olun – Nasıl uyuşturuculara bir gecede bağımlı olmadıysanız, herşeyin bir gecede hallolmasını da bekleyemezsiniz. Kişisel bir yolculuğa başladınız ve tedaviniz bu yolculuğun önemli de olsa sadece bir kısmını oluşturuyor.

Gerçekçi olun – Sihirli hap yoktur, ilerlemeniz yavaş olabilir ve birçok geçici başarısızlık yaşayabilirsiniz. Burada önemli olan, sonunda varmak istediğiniz noktayı gözden kaçırmamak ve ne kadar uzun bir mesafe kat ettiğinizi unutmamaktır.

Kendinizi hırpalamayın – nüksler ve sürçmeler, yolculuğunuzun doğal parçalarını oluşturur. Tedavi gören insanlar bazen kendilerini acımasızca eleştirirler. Oysa özsaygınız, iyileşmenizin önemli bir parçasıdır. Şu anda bunları okuyor olmanız ve bilgilendirilmiş olarak seçim yapmanız bile, başlı başına bir başarıdır. Ne kadar küçük görünürse görünsün tüm başarılarınızı takdir edin, ve zayıf anlarınızı kabul edin. Bunlar herkeste olur.

Birkaç kişi, tedavi yolculuğundaki deneyimlerini bizlerle paylaştı. Onların hayatta kalma öykülerini izleyin.