Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Tedavi haklarınız

Bir doktor bulma

Birçok ülkede tedavinize bir pratisyen hekimle başlayabilirsiniz, ancak İspanya gibi bazı ülkelerde uzman bir uyuşturucu kliniğine gitmeniz gerekirken, Portekiz gibi bazı ülkelerde uzman kliniğe sevk edilebilmek için önce pratisyen hekime gitmeniz gerekir. Birleşik Krallık ve Fransa'da tedavi için herhangi bir pratisyen hekime gidebilseniz de, bazı ülkeler doktorların opioid bağımlılığını tedavi etmesine ancak ek bir eğitim alındıktan sonra izin vermektedir. Dolayısıyla Almanya'nın da dahil olduğu bu tür ülkelerde her doktor sizi tedavi edemeyecek, sizi tedavi etmesine izin verilen bir doktor bulmanız gerekecektir.

Doktorunuz ve eczacınızla olan ilişkiniz

Her ne kadar doktorunuz yasal olarak sizin için uygun tedaviye karar verebilecek tek kişi olsa da, iyi bir doktor, tüm seçeneklerin üzerinden sizinle birlikte geçecek ve kararı sizinle birlikte alacaktır. Eğer kendi bakış açınızı, doktorunuzla açık ve dürüst bir ilişki çerçevesinde ve kendinize güvenen sakin bir yaklaşımla dile getirebilirseniz, sizin için doğru olan çözümlere varma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Genellikle tüm tedaviniz boyunca belirli bir klinikte veya sosyal hizmet kurumunda aynı doktoru göreceksiniz. Mevcut tedavi programınıza bağlı olarak, ayrıca bir hemşire, danışman veya diğer sağlık profesyoneliyle de randevularınız olabilir. Hatta tedavi ekibinizin bu diğer üyelerini doktorunuzdan daha sık görebilirsiniz.

Doktorunuz gibi eczacınızla da uzun bir süre ilişkiniz olacağınızdan, onlarla da arkadaşça ve açık bir ilişki içinde olmanız faydalı olacaktır. Hemen hemen tüm ülkelerde doktorlar, eczacılar ve diğer sağlık profesyonelleri kanunlar gereği gizliliğinizi korumak zorunda olduğundan, kendilerine güvenle herşeyi anlayabilirsiniz.

Doktor size ne reçeteleyebilir?

Çoğu ülkede opioid bağımlılığını tedavi eden doktorların sadece bu amaç için onaylanmış olan ilaçları reçetelemesine izin verilmektedir. Ülkenizde hangi ilaçları alabileceğinize ilişkin ayrıntılı bilgiyi mevcut tedaviler tablosu nda bulabilirsiniz. Yaşadığınız yere göre, doktorlar size başak bir ilaç vermeden önce, ilk olarak belirli ilaçları reçetelemek (“birinci basamak” tedaviler adı verilir) zorunda olabilir.

Fransa ve Portekiz gibi bazı ülkelerde, doktorlar yasal olarak satılan tüm ilaçları reçeteleyebilir. Bu durumda doktorunuz, opioid bağımlılığı için resmen tedavi olarak listelenmemiş ilaçları da reçeteleyebilmektedir. Ancak bu ilaçlar sosyal sigorta tarafından karşılanmayabilir ve ücretini sizin ödemeniz gerekebilir.

İlacınızı teslim alma

Doktorunuzla kararlaştırdığınız tedaviye bağlı olarak, ilacınızı klinikte uygulamanız veya gidip bir eczaneden almanız gerekebilir. Genellikle her zamanki eczanenize gitmeniz yeterli olacaktır, ancak Fransa, Almanya ve diğer bazı ülkelerde hangi eczaneye gideceğinizi doktor belirler. Eczaneyle önceden irtibat kurması ve ilacınızın doğru dağıtılmasını sağlaması için, doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederiz. Alabileceğiniz ilaç miktarı, ülkenizdeki mevzuatlara ve izlediğiniz tedaviye göre büyük ölçüde değişiklik gösterebilir.

Çoğu ülkede eczacı, ilacı size verirken gizliliğinizi korumaya yönelik tedbirler almak zorundadır. Örneğin ilacınızı diğer müşterilerin görebileceği bir şekilde paketleyemez, size hassas bilgilerle ilgili soruları başkalarının duyabileceği ortamlarda soramazlar.

Tedavi hak ve sorumluluklarınızla ilgili daha fazla bilgi için, ülkenizdeki kullanıcı veya hasta örgütlerinden biriyle temas kurabilirsiniz.