Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Motivasyon görüşmesi


Motivasyon görüşmesi; davranışlarınızı değiştirerek, planlar yaparak ve hedefler belirleyerek hayatınızı iyileştirmeniz için sizi motive etmeyi amaçlayan bir danışmanlık türüdür. Bu teknikler 2005 yılından beri KISS (“Madde kullanımında kendi kendine azaltım yetisi” – [Kompetenz im Selbstbestimmten Substanzkonsum]) adında bir program kapsamında Almanya, Avusturya ve İsviçre'de kullanılmaktadır. KISS programında eğitimli bağımlılık uzmanları uyuşturucu kullanıcılarına, yasal veya yasadışı uyuşturucu kullanımlarını azaltma veya tamamen bırakma mücadelelerinde güç vermektedir. 12 haftalık bireysel veya grup seanslarında örneğin bir tüketim günlüğü, haftalık hedef belirleme ve yüksek riskli durumları tespit etme ve bunlarla başa çıkma gibi konular ele alınır. KISS'in, bağımlıların uyuşturucu kullanımını başarıyla azaltma ve hayatlarında iyileşmeler yapmalarında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Buna benzer programlar sizin bölgenizde de olabilir. Eğer bu tür bir destek ilginizi çekiyorsa doktorunuzla konuşun.

Bilişsel davranışçı terapi


Bilişsel davranışçı terapi (BDT), uyuşturucu kullanımınızı nelerin tetiklediğini tespit etmeye ve bunlardan nasıl uzak duracağınızı öğrenmenize odaklanır. Ayrıca uyuşturucu kullanımını bırakmanız için size başa çıkma ve sorun çözme becerileri de öğretir. BDT'nin insanların uyuşturucu kullanımını kontrol altına almasına ve hatta tümüyle bırakmasına (yoksunluk) yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer bir BDT'ye katılmayı düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşun.

Sık Sorulan Sorular

Man with questions about heroin dependence
C. Benim Tedavim Benim Seçimim, opioid bağımlılığı hakkında kaliteli bilgi sağlamayı amaçlayan bir dizi büyük Avrupalı kullanıcı grubu arasındaki bir işbirliğidir. Hedefimiz sizi, kendiniz için en iyi kararları alabileceğiniz kadar güçlendirmektir. Benim Tedavim Benim Seçimim'in içeriği, bir tıbbi eğitim şirketi olan PCM Scientific tarafından, kullanıcı gruplarıyla ortaklık içerisinde geliştirildi. İçeriği sadece bilimsel doğruluk açısından kontrol eden RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, ilaç şirketi tarafından bir eğitim bursuyla destekleniyor.
C. Konuşabileceğiniz en iyi kişi doktorunuzdur. Ama onunla konuşmadan önce, tüm seçeneklerinizin farkında olmanız ve en çok hangi seçeneklerin size hitap ettiği ve bunun nedenleri hakkında bir fikir sahibi olmanız faydalı olacaktır. Böylece doktorunuzla açık ve bilgilendirilmiş bir konuşma yapabilir ve ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Bunu yapmanız, iyileşmeye ve kendi kaderinizin kontrolünü tekrar ele almaya giden yolda, ilk adımınız olacaktır. Ayrıntılı bilgi için Tedavi seçenekleri sayfasına tıklayın. Doktorunuzun görüşlerini de dikkatle dinleyin ve saygı gösterin. Sizin tercih ettiğiniz tedavinin bu noktada neden uygun olmadığına dair bildiği bir neden olabilir. Eğer sizin için en iyisinin ne olduğuna dair fikirleriniz uyuşmuyorsa, doktorunuzla birlikte çalışarak, uzlaşabileceğiniz noktaları bulun. Doktorunuzun neden farklı bir şey önerdiğini anlamıyorsanız, önerisini size izah etmesini isteyin. Doktorunuzla açık bir diyaloğunuzun olması, başarınız için önemlidir.
C. İlaçsız tedavi bölümünde inceleyebileceğiniz bir dizi seçenekten faydalanabilirsiniz. Uyuşturucu kullanımından tümüyle yoksun kalmak çok zor olabilir ve hedeflerinize ulaşmak için iradeye ve desteğe ihtiyacınız olacaktır. Eğer size hitap eden bir tedavi seçeneği bulduysanız, seçtiğiniz yöntemle ilgili tavsiyelerde bulunabilmesi için, bu konuyu doktorunuzla konuşmanız önem taşır. Doktorunuz sizinle aynı fikirde olmayabilir ve neden başka bir yöntemin sizin için daha iyi olacağına dair makul gerekçeleri olabilir. Açık bir şekilde konuşmanız ve birbirinizin nedenlerini anlamanız, sizin için doğru olan tedaviyi bulmanızda önemli bir adım olacaktır.
C. Çok sayıda insan, bağımlılığını yenmek için ilaçsız tedaviler uygulamaktadır. Akran destek gruplarına uzun süre boyunca sık sık gitmeniz hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir, fakat bazı insanlar, tam fayda sağlayabilmek için bu programlara yeterince uzun devam etmeyi zor bulabilir. Farklı programların herkese uymayabilecek çeşitli koşulları vardır, bu yüzden ister 12 adımlı program ister becerilere dayalı bir program olsun, dikkate araştırmak ve doğru program türünü seçmek, başarı şansınızı artırmak açısından büyük önem taşır.
C. Akran desteğine dayanan tedavilerin etkili olabilmesi için, uzun süreli olarak düzenli katılım gereklidir. Ancak çeşitli akran destek programları, ne süreyle katılacağınıza dair farklı tavsiyelerde bulunmaktadır. 12 adımlı programlar, toplantılara katılımın devam eden bir süreç olduğunu ve toplantıları bırakmamanızı söylerler. Becerilere dayalı programlarsa, toplantılara birkaç ay veya yıl devam etmenizi önerir, ama ömür boyu gitmenizi beklemezler.
C. İdame tedavisinin ne kadar sürmesi gerektiğine dair ‘ideal’ bir süre yoktur ve size şu anda ideal görünen süre, tedaviye başladıktan sonra değişebilir. Bazı insanlar, idame tedavisine ‘takılıp kalmadıklarını’ ve tedaviyi kendi hedeflerine ulaşmada kullandıklarını hissedebilmek için, planlar yapmayı ve hedefler belirlemeyi faydalı bulurlar.

Örneğin idame tedavisinde geçirdiğiniz zamanı, uyuşturucu kullanımını dert etmeden hayatınızın diğer alanlarını yoluna koyabileceğiniz bir fırsat penceresi olarak görebilirsiniz. Hayatınızın geri kalanındaki ilerleme ve gidişattan memnun olduğunuzda, ileride tedaviyi durdurmanız ve uyuşturucudan uzak kalmanız çok daha kolay olacaktır. Bu farklı alanlarla ilgili hedefler belirleyebilir ve bu hedeflere ulaşmak için çalışabilirsiniz. Başlangıç için bir veya iki tanesine ulaşmanız bile yeterli olacaktır. Bu hedefleri doktorunuzla konuşun, daha sonra da bakabilmeniz için bir yere yazın (kimileri günlük tutar) ve ne zaman ihtiyacınız olursa başkalarına danışın.
C. Eğer yatarak rehabilitasyon programındaysanız, işe gidemezsiniz. Şu anda bir işte çalışıyorsanız, izin almanız gerekecektir. Öte yandan, şu anda bir işte çalışıyorsanız zaten rehabilitasyon sizin için en uygun tedavi seçeneği olmayabilir. Diğer seçenekler hakkında bilgi edinmek içi tıklayın.

Detoks durumunda işten bir süreliğine izin almanız gerekebilse de, ilaç destekli opioid idame tedavisi veya opioid antagonist tedavisi sırasında işe gitmemeniz için hiçbir neden yoktur. Bir tedavi opsiyonunu seçerken, iş planlarınızı da hesaba katmanız gerekir. Günlük dozlarınızı gidip teslim almanızın gerekmesi, bazı zorluklar yaratabilir. Bazı tedavi türleri bu konuda size daha fazla esneklik tanıyarak, kısa vadede dozunuzu her gün almanızı gerektirmeyebilir ve birçok durumda uzun vadede dozu evde almaya başlamanıza izin verebilir. Aksi takdirde, belki çalışma saatlerinizi değiştirerek veya dozunuzu çalışma saatleri dışında gidip almanın bir yolunu bularak, doz alma noktasına yapacağınız günlük gidiş-gelişlerinizi çalışma programına uydurmanız gerekebilir.
C. Yüksek dozda bir opioid ilaca ihtiyaç duymanız, bağımlılığınızın şiddeti de dahil olmak üzere, çok çeşitli durumları yansıtıyor olabilir. Aslında bir insanda ideal dozu belirleyen sayısız faktör vardır. Örneğin kimi insanların vücutları bazı ilaçları fazlasıyla hızlı bir şekilde parçalar. Tedaviden en iyi sonucu elde edebilmek amacıyla, vücuda doğru miktarda ilacın girebilmesi için, daha fazla ilaç verilmesi gerekir. Kimi insanlarda ise, aldıkları diğer uyuşturucular idame ilacını vücutlarından atma sürecini hızlandırabileceğinden, bu sorunun üstesinden gelmek için daha yüksek bir doz gerekir. Bunlar sadece birkaç örnektir, olası tüm nedenlerin listesi aslında çok uzundur. Sizi tutabilen doz hangisiyse, doğru dozun o olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir sonraki dozunuzu alma saati gelinceye kadar, çok fazla aşerme veya kesilme semptomu yaşamamanız gerekir. Eğer yaşıyorsanız, dozunuz hakkında doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
C. Tedavinizin üzerine eroin/opioid kullanmanızın etkileri, tedavi seçiminize bağlı olarak değişecektir. Eğer idame tedavisi görüyorsanız, opioid kullanımının bazı etkilerini hissedebilirsiniz; ama ne kadar hissedeceğiniz gerçekten doğru idame dozunu alıp almamanıza bağlıdır. Yeterli bir doz, ilave kullanımınızın çoğu etkisini önleyecektir. Yine de, tedavinizin üzerine başka bir opioid eklemeniz, sizi ölümcül olabilecek bir doz aşımı riskine sokar. O sırada bir opioid antagonisti (naltrekson) alıyorsanız, dozuna bağlı olarak, hiçbir opioid etkisi yaşamazsınız. Ancak opioid antagonist tedavisinin bu önleyici etkisini aşmaya çalışırken insanlar ölebilir.
C. Tüm opioidlerin bazı istenmeyen etkileri olur ve tedavi seçenekleri farklı olsa da, bu yan etkiler genellikle birbirine benzer. Tüm opioid idame ilaçlarının ayrıntılı yan etkileri, bu web sitesinin idame tedavisi bölümünde liste halinde verilmektedir.
C. Benzodiazepinler (benzolar), tıpkı diazepam veya alprazolam gibi, anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılan sakinleştirici ilaçlardır. Bunlar opioidlerle birlikte kullanıldığında potansiyel olarak ölümcüldür ve tıbbi bir tavsiye olmadan asla kullanılmamalıdır. Benzo ve opioidlerin birlikte kullanılması, uyuşturucuya bağlı ölümlerin en sık görülen nedenidir. Benzolara müptelaysanız ve bırakamıyorsanız, bu konuyu doktorunuzla görüşmelisiniz – belki de çok özel koşullar altında, kullanımınızı stabilize edebilmeniz için size uzun etkili benzoların daha güvenli dozları reçetelenebilir. Ardından size benzoları bırakmanız için yardım verilecektir.

Bazen doktorlar, idame terapiniz sırasında başka nedenlerle de size düşük dozda benzo reçeteleyebilir. Farklı bir doktorun bakımı altındaysanız, kendisine bir opioid ile ilaç destekli tedavi gördüğünüzü mutlaka söyleyin.

C. Opioid idame tedavisi sırasında alkol almanız tavsiye edilmez. Ancak bazı insanlar için hiç alkol almamak zor olabilir. İçki içseniz de, sadece ölçülü miktarlarda alkol tüketmeye dikkat etmelisiniz.
C. Evet. Hepatitinizi tedavisiz bırakmamanız çok önemlidir. Tedavi edilmeyen hepatit çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bazı ana Hepatit C tedavilerinin depresyon gibi yan etkilerinin olabileceğini ve idame terapinizle etkileşimlerinin kesilme semptomlarına benzer olabileceğini bilmelisiniz. Bunların tümü, doktorunuzun desteğiyle yönetilebilir. Bazı opioid idame ilaçlarının Hepatit C tedavileriyle etkileşime girme olasılığı daha düşük olduğundan ve bu ilaçlar ruh haliniz üzerinde daha olumlu etki ettiklerinden, doktorunuz bunları önerebilir.
C. Evet. HIV'inizi asla tedavisiz bırakmamanız çok önemlidir: Tedavi edilmeyen HIV bağışıklık sisteminizi zayıflatarak, sizi diğer birçok enfeksiyona karşı savunmasız hale getirebilir. Her ne kadar çok çeşitli anti-HIV ilaçları olsa da, bunlardan bazıları idame terapinizle karşılıklı etkileşime girebilir. Örneğin metadon, Yüksek Düzeyde Etkili Antiretroviral Tedavilerle (HAART) etkileşime girdiğinden, dozunuzun buna göre ayarlanması gerekebilir. Bu etkileşimler, doktorunuzun yardımıyla yönetilebilecektir. Bazı opioid idame ilaçlarının almakta olduğunuz HIV tedavileriyle etkileşime girme olasılığı daha düşük olduğundan ve bu ilaçlar ruh haliniz üzerinde daha olumlu etki ettiklerinden, doktorunuz bunları önerebilir.
C. İdame tedavisinden ayrılmak büyük bir karardır ve herşeyi doktorunuz ve danışmanınızla etraflıca konuşmanız gerekir. Ayrılma zamanının geldiğini hissediyorsanız, kademeli olarak dozunuzu azaltmaya başlamanız, ve sürece devam etmeden önce, her doz azaltımından sonra stabilize olmak için kısa bir süre beklemeniz gerekir. İşin anahtarı acele etmemektir. Unutmayın, kararınızı değiştirmek için hiç de geç değil. Uyuşturucuya geri dönmektense, önceki idame dozunuzun tekrar stabilize olması çok daha iyidir. Ayrılma, hangi tedaviyi gördüğünüze bağlı olarak çok farklı deneyimler yaşatabilir, çünkü bazı ilaçlardan ayrılmak diğerlerine göre daha kolay olacaktır.
C. Evet, genellikle çoğu tedavi arasında geçiş yapabilirsiniz, ama bazı geçişler diğerlerine göre daha zor ve zaman alıcıdır. Buprenorfinden metadona geçiş genellikle mümkün olsa da, metadondan buprenorfine geçmek bu iki ilacın farklı özellikleri nedeniyle daha zor olabilir. Buprenorfin ile buprenorfin/nalokson arasında geçiş yapmak ise oldukça basittir. Tüm bu nedenlerden dolayı, seçeneklerini açık tutmak isteyen ve ilaç destekli tedaviyi seçmiş olan hastalar buprenorfini daha uygun bir ilk seçenek olarak görebilirler, çünkü eğer bir değişiklik gerekirse buprenorfin daha fazla esneklik sağlayacaktır. Tedavinizi değiştirmek isterseniz daima doktorunuza danışmalısınız.
C. Hamile kadınların her zamanki uyuşturucu kullanımını tamamen kesme riskini almak yerine, tedaviye başlamaları veya devam etmeleri genellikle daha güvenlidir. Hamileliğiniz sırasında ek bir uzman doktor bakımından yararlanmalısınız. Opioid bağımlılığı için herhangi bir ilaç aldığınız sırada hamile kalırsanız, daima doktorunuza danışmalısınız.

Şu anda hamilelik sırasında önerilen tedavi metadondur, ancak buprenorfin almaya da devam edebilirsiniz. Hamileyken buprenorfin/nalokson almanız tavsiye edilmez, çünkü naloksonun anne karnındaki bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Buprenorfinin gebelikteki etkileri hakkındaki bilgiler daha da azdır, çünkü bu alanda fazla çalışma yapılmamıştır. Ancak hamileliği boyunca buprenorfin tedavisi gören kadınlardan binlerce bebek dünyaya gelmiş ve hiçbir ciddi etki bildirilmemiştir.

Hamilelik sırasında herhangi bir opioid kullanıldığında, bebekler sıklıkla opioid bağımlısı olarak doğarlar. Doğduktan kısa bir süre sonra, neonatal yoksunluk sendromu (NAS) olarak bilinen bir kesilme türü yaşamaya başlarlar. NAS hastanede tedavi edilebilir ve bebeğiniz normalde birkaç hafta içinde sizinle birlikte eve gelebilecek kadar iyileşir.
C. İdame tedavisi aşermelerinizi ve kesilme semptomlarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir, ama ilaç tek başına, sizi uyuşturucusuz bir hayata yönlendirecek olan yaşam tarzı değişikliklerini yapamaz. Eroin/opioidlere bağımlı olan birçok kişi hayatında sorunlar ve zorluklarla karşı karşıyadır ve bunların neden olduğu stres aşermeleri tetikleyerek, nükse ve uyuşturucu kullanımına devam edilmesine yol açabilir. Psikososyal destek eg motivasyon görüşmeleri veya bilişsel davranışçı terapi ve danışmanlık bu sorunları ele almanızı ve nüksü önlemek için gereken değişiklikleri yapmanızı sağlayabilir. Gerçekten de araştırmalar, ilaçlarla birlikte psikososyal destek almanın daha az uyuşturucu kullanımı sağladığını ve insanların tedaviye devam etmesinde tek başına ilaç kullanımına oranla daha etkili olduğunu göstermiştir. Ailenin ve arkadaşların desteği bile, uyuşturucu kullanımının azalmasını sağlayacaktır.
C. Bağımlılığa bir miktar zafiyet gösterdiğinizden, büyük ihtimalle madde kullanımınıza daima dikkat etmeniz ve uyuşturucu kullanımının olası tetikleyicilerine karşı temkinli olmanız gerekecektir. Ancak ömrünüzün geri kalanını eroin/opioidlere bağımlı olarak geçireceksiniz diye bir şey söz konusu değildir. Anlamanız gereken en önemli şey şu ki, önünüzde uzun bir mücadele olabilir. Bu mücadelede, hayatınızı ve uyuşturucu kullanımınızı kontrol altına alma açısından istediğiniz noktaya gelinceye kadar, tedaviye tekrar tekrar başlamanız gerekebilir. Kendinize ne kadar bağışlayıcı davranır ve tedavi beklentilerinizde ne kadar gerçekçi olursanız, karşılaştığınız engellerin dikkatinizi dağıtıp sizi bunaltmasını o kadar önleyebilecek, varmak istediğiniz son noktaya o kadar iyi odaklanabileceksiniz. Engellerle tabii ki karşılaşacaksınız. Bir sürçme veya nüks yüzünden kendinizi hırpalamanız bir kısırdöngüyü başlatmaktan başka işe yaramayacaktır. Kendinizi ne kadar moralsiz veya olumsuz hissederseniz, uyuşturucu kullanma eğiliminiz o kadar artar.
C. Buprenorfin bazlı ilaçlar, aldığınız doza bağlı olarak 48–72 saat etki ederler. Tıpkı arabanızın deposuna iki kat benzin doldurursanız iki kat fazla yol gidebilmeniz gibi, 2 günlük bir süre boyunca tedavinizin faydalı etkilerini hissedebilmek için, normal idame dozunuzu iki katına çıkarmanız gerekecektir. Ancak nasıl arabanızın deposunu aşırı doldurmuyorsanız, buprenorfini de önerilen maksimum dozdan fazla almamalısınız. Metadon ise günde bir kereden daha az alınamaz, çünkü güvenli bir doz, bundan daha uzun süreyle etki edebilecek kadar vücutta kalamaz. Eve ilaç götürmeyi de içeren esnek tedavi seçenekleri için bkz. Tedavi seçenekleri.
C. Metadon, hızlandırılmış kesilme ile ilişkilendirilmemiştir. Hızlandırılmış kesilme genellikle sadece, ilk buprenorfin veya buprenorfin/nalokson dozunuzu kesilme semptomları hissetmeden önce alırsanız meydana gelir. Bunun nedeni, vücudunuzdaki eroin/opioidlerin yerine birdenbire buprenorfinin geçmesidir. Hızlandırılmış kesilmeyi önlemek için, hafif ila orta şiddette kesilme semptomları yaşamadan ilk dozunuzu almayın.

Eğer hızlandırılmış kesilme yaşarsanız, ilk buprenorfin dozunuzdan 20–40 dakika sonra şiddetli kesilme semptomları başlayabilir ve birkaç saat boyunca sürebilir. Doktorunuz semptomları hafifletici ilaçlar verebilir. Bir sonraki programlanmış dozunuzu aldığınızda hızlandırılmış kesilme olmaz, çünkü ilk dozdan önce vücudunuzda bulunan tüm opioidler artık gitmiş olacaktır.

Eğer kesilme semptomlarınız tedaviden önce başladıysa ve durmadan kötüye gittiyse, muhtemelen bir hızlandırılmış kesilme sendromunuz yoktur. Büyük ihtimalle yeterli miktarda buprenorfin almamış veya tabletlerin dil altında tamamen erimesini beklememişsinizdir. Böyle bir durumda, başka bir doz almalı ve doktorunuzla görüşmelisiniz.