Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Vinko’nun öyküsü

Vinko’s video story of heroin survival

Vinko "her zaman suçlu toplumuna yönelik bir cazibe hissettiğini" kabul ediyor; buna ek olarak, arkadaşlarından gelen "akran baskısı" altında zamk koklamaya, sigara ve içki içmeye başlamış, ancak Merchant Navy ticari filosuna katıldığında "işler çığrından çıkmıştı".

"Orada uyuşturucunun her türlüsü bulunuyordu", ancak Rotterdam'a iş aramak için taşınıncaya kadar, eroini hiç denememişti. Vinko hemen bağımlı olmadı; bu durum, zaman içinde "eroin sanki benim için ekmek gibiydi" diyene kadar gelişti.

Denize dönüp sefere çıkmadan önce, Vinko her defasında detoks işleminde geçti ve "gemideyken eroini hiç kullanmadı". Ancak buna 10 yıl devam ettikten sonra, "artık dayanamıyordum. Ruhum ve vücudum bu tür yaşantıdan dolayı sadece işkence görüyordu ve artık kendimi kontrol edemiyordum... bu imkânsız bir görev haline gelmişti."

Sonunda Vinko kendi iyiliği için bırakmaya karar verdi ve detoks öncesinde kısa bir ilaç tedavisi aldı. Anlattığı gibi, "Sonsuza kadar devam edemeyeceğim açıktı ve bu hikâyenin mutlaka bir başlangıcı ve sonu olmalıydı". Yaşantısını değiştirmeye başladı, "Neyin önemli olduğunu anlamaya başladım". Kendisine yeni bir odaklanma ve daha sağlıklı yaşam tarzı ile "birlikte bir yerlere gidebileceğin ve uyuşturucuları unutabileceği insanları" kazandığı koşuya başladı.

Yardım arayan insanlara Vinko'nun tavsiyesi, mevcut rehberliği dinlemeleri, ancak kendileri için neyin iyi olduğunu nihai olarak yine kendilerinin seçmesi: "Diğerlerinin ne söyleyeceklerini duyar gibiyim; ancak, her zaman kendi kararlarımı kendim veririm". Vinko, ayrıca, "bu yolculuğa başlamanın, yola çıkmanın ve bir tür tedavi almanın" ne kadar önemli olduğunu da vurguluyor.

Vinko’nun öyküsünü başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız e-postayla gönderebilir, yazdırabilir veya Facebook ya da Twitter üzerinde bağlantı verebilirsiniz.