Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Maria’nin öyküsü

Maria'nın hayatta kalma öyküsü - video

Maria’nın oğlu Andrei “karizmatik, iyi kalpli ve akıllıydı" ancak ruhsal durumu, Andrei'nin 14. doğum gününde, "babasının başkasına aşık olması ve onları terk etmesi" ile değişti. Hızlı boşanma, Maria'nın kendisini alkole vermesine, "oğlumu dinleme konusunda duyarsız kalmaya" ve sonunda birbirlerinden "uzaklaşmalarına" yol açtı.

Maria, oğlunun uyuşturucu kullanımı nedeniyle kendisini suçluyor ve "oğlumu ve acısını dinlemiyor, kariyerimle ilgileniyordum" diyerek bunu kabul ediyor. Onun bağımlılığına karşı duyarsız kalmaya devam etti ve bir gün "oğlum şöyle dedi: 'Anne, ben eroin bağımlısıyım'. Bu bir şok etkisi yarattı, "kendi gözlerimle görünceye kadar inanmadım".

Maria, Andrei'yi rehberlik alması konusunda zorladı, o da kabul etti, ancak isteksizdi ve "senin için gideceğiz, beni tedavi etmek için değil" dedi. Üç yıl sürdü, ancak sonunda dağıldı, Maria "bunun bir başarısızlık olduğunu" hissetti. Maria çılgına döndü "kendimi toplamaya çalışıyordum, kendime "çocuğum hasta, ona yardım edilmeli" diyordum" ancak "tüm umudun kaybolduğunu" hissetmişti. Maria denemeye devam etmesini gerektiğini biliyordu, ancak bu kolay değildi, "kendi başıma savaşmam gerekiyordu". Bazı arkadaşları ona yardım etse de, Maria "bir ailenin dağılmaması ve birlikte savaşmalarının önemli" olduğunu vurguluyor.

Yeni bir tedavi merkezi, rehberliğin sadece uyuşturucu kullanıcısına değil, aynı zamanda aileye de verildiği farklı bir yaklaşım sundu. Bu, "her birinin ruhsal yaralarını fiili olarak iyileştirmesi" nedeniyle büyük bir gelişmeydi. Şimdi Maria'nın oğlu kolejde ve onun umduğundan daha da iyi ilerliyor, "kesin olan onun artık duygusal sorunlarının üstesinden geldiği" ve "bağımsız bir yaşamı" kendi eline almasıdır.

Maria’nin öyküsünü başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız e-postayla gönderebilir, yazdırabilir veya Facebook ya da Twitter üzerinde bağlantı verebilirsiniz.