Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Deniz'in öyküsü

Deniz’s video story of heroin survival

"Madde kullanmaya başlayacağımı asla düşünmemiştim" diye anlattı Deniz ve hatta başladığında da endişelenmemiş: "Her zaman kendime çok güvendim; bir bağımlı haline geleceğimi hiç düşünmemiştim". Ancak bağımlılığı arttıkça, "sonunda olmayı istemediği biri haline dönüştüğünün" farkına vardı.

Kısa zamanda her şey daha da kötüleşti: "Okulu bıraktım, ailemi görüşmemi kestim, kullanıcı olmayan eski arkadaşlarımla görüşmeyi kestim". Deniz evde birkaç kez bırakma girişiminde bulundu ancak "bundan bir çıkış yolu bulamadı". Başarısız denemeleri arttıkça, daha da umutsuzlaştı, en sonunda "bırakamayacağını" ve "bazı şeylerin yakında sona ereceğini" düşünmeye başladı.

Deniz ailesinin yanına geri taşındı ve annesinin "saklamış olduğum eroini kazara bulmasıyla" her şey değişti. Deniz hastaneye götürüldüğünde, kendisinin yaşamakta olduğu deneyimi geçirmiş biriyle karşılaştı. Bunun onun üzerinden derin bir etkisi oldu: "sizi gerçekten anlayabilecek, sizinle aynı şeyleri yaşamış birinden bir şey duymak en iyi ilacın hissettirebileceğinden daha iyi hissettirebilir".

Hastaneden çıktıktan sonra, Deniz benzer deneyimlere sahip insanlardan destek almaya devam etti, "grup oturumlarına katılmam bana çok yardımcı oldu", sonunda "kendime karşı nasıl dürüst olacağımı öğrendim, gerçekten ne istediğimi öğrendim". Bağımlılığının üstesinden gelmenin büyük bir çaba gerektirmiş olduğunu, ancak insanların şunu unutmaması gerektiğini ekliyor, "üç gün içinde bağımlı hale gelmediğiniz gibi, üç gün içinde iyileşmeyi bekleyemezsiniz".

Deniz'in öyküsünü başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız e-postayla gönderebilir, yazdırabilir veya Facebook ya da Twitter üzerinde bağlantı verebilirsiniz.