Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Antonio'nun öyküsü

Antonio’s video story of heroin survival

Bugün artık “Profesyoneller ve aile tarafından verilen bilgiler şart, kesinlikle en önemli desteği oluşturuyor” dese de Antonio'nun ilişkileri geçmişte bu kadar sağlam değildi. Antonio'nun evde zor bir hayatı vardı, “Hiçbir umudum yoktu, hayatım tam bir karmaşaydı”. Günün birinde bir arkadaşıyla birlikte eroini denemeye karar verdi. Eroin kullanımı artarken, ailesini de üzdüğünün farkındaydı. “Annem çok kötü şeyler yaşadı, aralarında en çok acı çeken o oldu”.

Annesini daha fazla üzmeye dayanamayan Antonio evi terk etti. Sokaklarda yaşayan bir eroin kullanıcısı olmak zordu. “Sosyal yabancılaşma, beraberinde gelen toplumsal damga − sokaklar ve madde gerçekten insanı mahvediyor”. Bütün bu zaman boyunca, kendisine yardımı dokunabilecek hiçbir bilgi bulamadı, “Herşeyi kendi başınıza yapmanız gerekiyordu”.

Antonio yıllarca eroine bağımlı kaldı, ama “Günün birinde artık daha fazla böyle devam edemeyeceğime karar verdim, neredeyse bütün hayatımı kaybetmiştim”.

Antonio çeşitli tedaviler denedi, uyuşturucu almadığı en uzun süre 5 yıldı. Ama her seferinde yine uyuşturucuya geri döndü, “çünkü kendimi güvende hissetmiyordum, bu dünyada gerçekten ne istediğimi bilmiyordum”. Yine de, yola devam etmeye yemin etti ve bağımlılığının üstesinden gelebileceğini gördü, “günbegün mücadele gerekiyor, ama sizin de iradenizin de bu mücadeleyi vermesi gerekiyor”. Antonio şu anda uyuşturucuyu bırakmış durumda ve hayatını yeniden kuruyor: “Kendimi özgür ve güçlü hissediyorum”. Yeni hayatı da kendine güvenini oluşturmasına yardım ediyor, “İyi yönlerimi görmeye başlıyorum, insanlarla uyuşturucuya ihtiyaç duymadan konuşabiliyorum. En çok da bundan gurur duyuyorum”.

Antonio'in öyküsünü başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız e-postayla gönderebilir, yazdırabilir veya Facebook ya da Twitter üzerinde bağlantı verebilirsiniz.