Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Johanna'nın öyküsü

Johanna’s video story of heroin survival

Johanna oğlu Michael'ın geçmişte esrar kullandığını biliyordu, ama eroin kullandığını hiçbir şekilde anlamadığını itiraf ediyor. “Uzun süre boyunca hiç anlamadım, tek bildiğim bir şeylerin doğru gitmediğiydi.”

Michael kilo kaybetti, kaygılı ve güvenilmez bir insan halini aldı. Paralar ortalıktan kaybolmaya başladı. “Kız arkadaşının eroin kullanan başka arkadaşları vardı, bu yüzden belirtileri görünce vaziyeti anladı.” Konuyu oğluna açtı ve oğlu “hemen bu konuda konuşmaya başladı, nihayet ortaya çıktığı için rahatlamış olduğunu hissettim”. Johanna, her ne kadar onun borçlar, mahkemeler, cezaevi ve hastaneye yatışlardan karmaşık dünyasının içine çekilmek anlamına gelse de, Michael'ı desteklemeye devam etti. “Günlük hayat pek planladığımız gibi gitmiyordu artık”, diye hatırlıyor o günleri. Johanna'nın başka ailelerle konuşabildiği bir kendi kendine yardım grubu, önemli bir destek kaynağı halini alıverdi. Ama Joanna “keşke bilgi edinebilmek daha kolay olsaydı”, diyor. “Bugün bildiğim, ama o zamanlar bilmediğim o kadar çok şey var ki.”

En sonunda Michael “uyuşturucunun getirdiği suç dünyasından çıkmak istedi”. Tedaviye başlamaya karar verdi ve “ne zamandır ilk kez yine uyuyabilmeye başladı. Sakinlemişti ve günlük işleri halledebilmek için zamanı vardı.” Kilo almaya ve dış görünüşüne daha fazla dikkat etmeye başladı.

Johanna diğer ailelere, uyuşturucu kullanımı ve olası tedaviler hakkında bilgi edinerek donanımlı olmalarını ve kapıyı açık bırakmalarını tavsiye ediyor. “Sanırım en önemli şey, onu olduğu gibi kabul etmemiz oldu. Yardıma ihtiyaç duyduğunda yanında olmak sadece, bugüne kadar bu sayede hayatta kalabildi.”

Johanna'nin öyküsünü başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız e-postayla gönderebilir, yazdırabilir veya Facebook ya da Twitter üzerinde bağlantı verebilirsiniz.