Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Motivasyon görüşmesi


Motivasyon görüşmesi; davranışlarınızı değiştirerek, planlar yaparak ve hedefler belirleyerek hayatınızı iyileştirmeniz için sizi motive etmeyi amaçlayan bir danışmanlık türüdür. Bu teknikler 2005 yılından beri KISS (“Madde kullanımında kendi kendine azaltım yetisi” – [Kompetenz im Selbstbestimmten Substanzkonsum]) adında bir program kapsamında Almanya, Avusturya ve İsviçre'de kullanılmaktadır. KISS programında eğitimli bağımlılık uzmanları uyuşturucu kullanıcılarına, yasal veya yasadışı uyuşturucu kullanımlarını azaltma veya tamamen bırakma mücadelelerinde güç vermektedir. 12 haftalık bireysel veya grup seanslarında örneğin bir tüketim günlüğü, haftalık hedef belirleme ve yüksek riskli durumları tespit etme ve bunlarla başa çıkma gibi konular ele alınır. KISS'in, bağımlıların uyuşturucu kullanımını başarıyla azaltma ve hayatlarında iyileşmeler yapmalarında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Buna benzer programlar sizin bölgenizde de olabilir. Eğer bu tür bir destek ilginizi çekiyorsa doktorunuzla konuşun.

Bilişsel davranışçı terapi


Bilişsel davranışçı terapi (BDT), uyuşturucu kullanımınızı nelerin tetiklediğini tespit etmeye ve bunlardan nasıl uzak duracağınızı öğrenmenize odaklanır. Ayrıca uyuşturucu kullanımını bırakmanız için size başa çıkma ve sorun çözme becerileri de öğretir. BDT'nin insanların uyuşturucu kullanımını kontrol altına almasına ve hatta tümüyle bırakmasına (yoksunluk) yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer bir BDT'ye katılmayı düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşun.

İlaçsız tedavi

Man interested in medication-free heroin treatment

Eğer uyuşturucu kullanımınızı hızla bırakmaya kararlıysanız veya tedavinize destek için hiçbir ilaç almamayı tercih ediyorsanız, bu durumda ilaçsız tedavi yolunda ilerlemek isteyebilirsiniz.

Bu sadece uyuşturucunun birdenbire bırakıldığı bir tedavi değildir; bir yandan kesilme sendromu ve aşermelerle başa çıkmanıza yardım ederken, diğer yandan uyuşturucusuz kalma hedefinize destek veren birçok seçenek mevcuttur. Danışmanlığın başarılı bir yoksunluk açısından büyük bir fark yarattığı kanıtlanmıştır ve psikiyatristler ayrıca motivasyon görüşmesi veya bilişsel davranışçı terapi gibi geniş bir yelpazede tedaviler kullanmaktadır. Ayrıca Narcotics Anonymous (Anonim Narkotikler) gibi 12 adımlı programlar yoluyla akran desteğine de erişebilirsiniz. Bu seçeneklerden sadece bir tanesini seçmek zorunda değilsiniz. Birçok kişi, aynı anda birçok kaynaktan destek almaktadır.

Rehabilitasyon
Eğer bir süreliğine günlük hayatınızdan uzaklaşabiliyorsanız, yatarak rehabilitasyon programları sizin için uygun bir seçenek olabilir. Bunların genellikle gündelik hayattan sağladığı destekleyici uzaklaşma sayesinde, hayatınızı yeniden kontrol altına almaya odaklanabilirsiniz. Ancak bunların her türlü uyuşturucu kullanımına karşı sıfır toleransla kuralcı bir yaklaşımı da olabilir ve bu da bazı kişileri tedaviden soğutabilir. Programlar birkaç ay ile 1 yıldan fazla sürebildiğinden, bekleme listeleri uzun ve tedavi maliyeti yüksek olabilir.

Ayakta psikososyal tedavi
Danışmanlık genellikle tek başına tedavi olarak sunulmaz, ancak başarılı bir yoksunluğa giden yolda önemli bir fark yarattığı görülmüştür. Bazı uzman kliniklerde psikiyatristler ayrıca motivasyon görüşmesi veya bilişsel davranışçı terapi gibi çeşitli tedaviler de kullanmaktadır. Bazı geleneksel tedavi hizmetlerinde ayrıca psikoanaliz veya psikoterapinin diğer klasik türlerini de sunabilirler.

Doğal detoks
“Doğal detoks” uygulanan kişi, aşermelerle savaşması için tek başına bırakılmaz. Kesilme semptomlarının tedavisi için, kliniğine göre akupunktur veya masaj da önerilebilir. Ayrıca homeopati, natüropati, besin tedavisi veya Doğu tedavisi de kullanabilirler. Bugüne dek bu yöntemler klinik olarak test edilmediğinden, sonuç elde etmede başarılı olduklarına dair bir kanıt yoktur. Ancak araştırmalar, kısa süreli müdahalelerin uzun vadedeki sonuçlarının genellikle süregiden tedavilere oranla daha zayıf olduğunu göstermiştir.

DOĞAL DETOKS

Homeopati/bitkisel tedavi
Vücudun bağımlılık maddelerini atmasına yardımcı olmak için, kimi zaman yüksek oranda seyreltilmiş olarak otlar, özütler ve mineraller kullanılır. Kesilme semptomları yine de hissedilir ama bu ‘tedaviler’ in maddenin vücuttan atılım sürecini hızlandırdığı iddia edilmektedir.

Besin tedavisi
Besin yaklaşımı, sadece doğal meyve ve sebzeler, meyve suyu ve çorba ile beslendiğinde vücudun kısa bir süre içerisinde kendi kendini doğal olarak toksinlerden arındırması teorisine dayanır. Kesilme sendromunun şiddetini azaltmak amacıyla, egzersiz ve besin takviyeleri de tedaviye eklenir.

Natüropati
Natüropati yöntemi, beslenme yaklaşımının bir uzantısıdır ve vücudun kendi kendini iyileştirebileceği düşüncesine dayanır. Bu tedavide kişi sağlıklı bir ortamda (açık, doğal, destekleyici), sağlıklı bir şekilde yaşar (doğa yürüyüşleri, yüzme, açık hava), sağlıklı beslenir ve masaj veya akupunkturdan yararlanır.

Doğu tedavisi
Doğu yaklaşımı beden, akıl ve ruhu tedavi etmek için yukarıda açıklanan diğer yöntemleri birleştirir. Otlar ve özütler, diyet ve egzersizle birlikte verilir. Yoga, meditasyon ve akupunkturun yanı sıra, sağlıklı dozda bir içe bakış yaygındır.

Güvenlik ipucu
Eroin/opioidleri kullanmayı bırakınca, tolerans düzeyiniz düşer. Bu yüzden bunları tekrar kullanmaya başlarsanız, doz aşımı tehlikesi altında kalırsınız. İlaçsız tedaviler sırasında tolerans düzeylerini kaybettikten sonra, tekrar geri dönüp önceki eroin dozlarını kullanmaya çalıştığı için ölen insanlar vardır. Hatta tolerans kaybolduktan sonra daha düşük dozlar bile ölümle sonuçlanmıştır. Eğer siz de yoksunluğu devam ettirmek için mücadele veriyorsanız, idame amacıyla veya nüksü önlemek için bir ilaca geçmeyi doktorunuzla görüşmeniz daha sağlıklı olabilir.

Başarı ipucu
Neyi seçerseniz seçin, size en faydalı olacak tedaviyi tasarlamak için, seçenekleri doktorunuzla veya danışmanınızla konuşmanız her zaman en iyisidir. Eroin/opioid bağımlılığının kronik nükseden bir durum olduğunu ve özellikle opioidlerden ilaç desteği olmadan geri çekilmeye çalışırken geçici başarısızlıkların yaygın olduğunu unutmayın. Aslında araştırmalar, ilaç destekli tedavi gören hastaların uyuşturucu kullanımını bırakma ve tedaviye devam etme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu göstermiştir.