Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Motivasyon görüşmesi


Motivasyon görüşmesi; davranışlarınızı değiştirerek, planlar yaparak ve hedefler belirleyerek hayatınızı iyileştirmeniz için sizi motive etmeyi amaçlayan bir danışmanlık türüdür. Bu teknikler 2005 yılından beri KISS (“Madde kullanımında kendi kendine azaltım yetisi” – [Kompetenz im Selbstbestimmten Substanzkonsum]) adında bir program kapsamında Almanya, Avusturya ve İsviçre'de kullanılmaktadır. KISS programında eğitimli bağımlılık uzmanları uyuşturucu kullanıcılarına, yasal veya yasadışı uyuşturucu kullanımlarını azaltma veya tamamen bırakma mücadelelerinde güç vermektedir. 12 haftalık bireysel veya grup seanslarında örneğin bir tüketim günlüğü, haftalık hedef belirleme ve yüksek riskli durumları tespit etme ve bunlarla başa çıkma gibi konular ele alınır. KISS'in, bağımlıların uyuşturucu kullanımını başarıyla azaltma ve hayatlarında iyileşmeler yapmalarında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Buna benzer programlar sizin bölgenizde de olabilir. Eğer bu tür bir destek ilginizi çekiyorsa doktorunuzla konuşun.

Bilişsel davranışçı terapi


Bilişsel davranışçı terapi (BDT), uyuşturucu kullanımınızı nelerin tetiklediğini tespit etmeye ve bunlardan nasıl uzak duracağınızı öğrenmenize odaklanır. Ayrıca uyuşturucu kullanımını bırakmanız için size başa çıkma ve sorun çözme becerileri de öğretir. BDT'nin insanların uyuşturucu kullanımını kontrol altına almasına ve hatta tümüyle bırakmasına (yoksunluk) yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer bir BDT'ye katılmayı düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşun.

İlaç destekli tedavi

Man in medication-assisted treatment for heroin

İlaç destekli tedavi seçeneklerim neler?

Hedeflerinize ve motivasyonunuza bağlı olarak, tedaviniz ya kısa süreli detoksifikasyon ya da idame tedavisinden oluşabilir.

Detoksifikasyon, normal uyuşturucu kullanım seviyenizden sıfır ilaç kullanma seviyesine doğru, kademeli olarak ve idare altında gerçekleştirilen bir tıbbi bırakma sürecidir. Eroin/opioid kesilme semptomlarını ve aşermelerinizi yönetmenize yardımcı olmak için ilaç kullanılır. Tıbbi reçetelenmiş opioid ilaçlar kullanılarak yapılan uzun süreli tedavi ise idame tedavisi olarak adlandırılır. Bu tedavi ise aşermelerinizi kontrol altına almanıza yardım ederek, kendinizi tümüyle tedavi yolculuğuna vermenize, ve hazır olduğunuz zaman kendi koşullarınıza göre opioidleri tümüyle bırakmanızı sağlayacak yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza olanak tanır.

Benim için en uygun seçenek hangisi?
Bu sorunun cevabı, tedaviden ne beklediğinize bağlı.

Geleceğinizi değerlendirirken uyuşturucu kullanımına kısa bir mola vermeye veya uzun vadede nüksetme riski yüksek olsa bile uyuşturucudan hemen kısa süre içinde mi kurtulmaya çalışıyorsunuz? ... bu durumda detoksifikasyon sizin için uygun olabilir.

Detoksifikasyondan sonra da uyuşturucudan uzak kalmak istiyor ve opioidleri bırakmak için biraz yardıma mı ihtiyaç duyuyorsunuz? ... bu durumda ilaç destekli nüks önleme size uygun olabilir.

Yasadışı ilaçları bırakmak ve hayatınızda uzun vadede uyuşturucusuz kalmanıza yardımcı olacak uzun vadeli değişiklikler yapmak istiyor, bir yandan da aşerme ve kesilme belirtilerinizin hafifletilmesini mi istiyorsunuz? ... bu durumda idame tedavisini tercih edebilirsiniz.

İlaç benim bağımlılığımı tümüyle iyileştirecek mi?
Her ne kadar ilaçlar aşerme ve kesilme belirtilerinizi kontrol altına almaya yardımcı olsa da opioid bağımlılığınızı durdurmazlar. Hangi tür tedaviyi seçerseniz seçin, bağımlılığın üstesinden gelmek zaman alacak ve uzun vadeli davranış ve yaşam tarzı değişiklikleri gerektirecektir.

Güvenlik ipucu
İlaç destekli tedavide bir veya daha fazla ilaç alınması gerektiğinden, bu tedavi herkes için uygun olmayabilir. Başka bir sağlık sorunu yüzünden zaten ilaç alıyorsanız, bazı eroin/opioid bağımlılık ilaçları bunlarla etkileşime girerek, potansiyel olarak yeni sorunlara yol açabilir. Diğer bazı koşullar nedeniyle de, kimi tedavi seçenekleri sizin için güvenli olmayabilir. Örneğin hamileyseniz veya bazı kalp sorunlarınız varsa, kimi ilaçlar sizin için diğerlerinden daha güvenli olacaktır. Varsa aldığınız diğer ilaçlar hakkında açık açık konuşursanız, doktorunuz size en iyi tavsiyesi verecektir. İdame tedavisini veya detoksu bıraktıktan sonra, tolerans seviyenizin düşmüş olması nedeniyle artık tedaviden önceki eroin/opioid dozunuzun aynısını alamayacağınızı da bilmelisiniz. Detokstan veya idame tedavisini bıraktıktan sonra uyuşturucu kullanan insanlarda doz aşımları ve ölümler meydana gelmiştir.

Başarı için ipucu
Danışmanlık ve örneğin motivasyon görüşmesi veya bilişsel davranışçı terapi gibi diğer psikososyal tedavilerin yanı sıra ilaç tedavisi uzun vadede başarı için en çok umut vaadeden tedavidir. Gerçekten de araştırmalar, sadece ilaç tedavisi gören kişilerin uyuşturucu kullanımına geri dönme ihtimalinin, ek olarak psikososyal destek de almış olan kişilere göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Doktorunuzdan tüm bu seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.