Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Eroin/opioid bağımlılığı nedir?

Man seeking heroin dependence information

Düzenli olarak eroin/opioid aldığınızda, beyninizde ve sinir sisteminizde meydana gelen değişiklikler yüzünden, sırf kendinizi normal hissedebilmek için eroin/opioid almaya devam etme ihtiyacı hissedersiniz.

Dahası vücudunuz da değişmeye devam ederek kendi tepkilerini bu duruma göre ayarladığından, sırf normal bir günü atlatabilmek için bile daha fazla ve daha sık uyuşturucu almaya gerek duyarsınız. Eroin/opioid kullanıcılarının sık sık kendilerini “kontrol dışı” hissettiklerini ve eroin/opioidlerin hayatlarının kontrolünü eline geçirdiğini söylemesi işte bu yüzdendir. Birçok kişide tedavi beyin, vücut ve hayatlarının kontrolünü bir miktar geri alabilmeleri için bir yol sunar.

Eroin bağımlılığı hakkında değişen görüş
Eroin/opioid bağımlılarının kötü, zayıf veya ahlaksız insanlar olarak görüldüğü günler artık geçmişte kaldı. Araştırmalar eroin/opioid bağımlılığının tıpkı diyabet veya hipertansiyon gibi genetik kökenleri olabilen, kronik ve nükseden bir tıbbi durum olduğunu ortaya koydu. Tedavi, her türlü tıbbi durumun yönetiminin önemli bir parçasıdır ve eroin/opioid bağımlılığı da bundan farklı değildir. Her ne kadar uzun vadede vücudunuzda meydana gelmiş karmaşık değişimler geri döndürülebilse de kısa vadede en büyük öncelik semptomlarınızın istikrarının sağlanması olmalıdır: yoksunluğu en aza indirme, aşermeleri ve eroin/opioid kullanım sıklığını azaltma ve eroin/opioid bağımlılığını merkez alan hayat tarzınızdan uzaklaşma.

Benim Tedavim Benim Seçimim, ilerleyebileceğiniz yollarla ve yolculuğa nasıl başlayacağınızla ilgili bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Geçmişte eroin/opioidleri bırakmaya çalışmış ama başaramamışsanız, bilin ki yalnız değilsiniz. İnsanların çoğu en azından bir kez deneyip başarısız olmuştur. Eğer tedaviye yabancı değilseniz, gerek seçenekler gerek bunlarla ilgili bilgiler açısından nelerin yeni olduğunu öğrenmek için tedavi seçenekleri bölümünü okumanız faydalı olacaktır. Eğer sorunlu bir arkadaş veya aile ferd nedeniyle endişeleniyorsanız, buradaki bilgiler onlarla bu konuyu açarak konuşmanızı ve yolculuklarına başlamalarına yardım etmenizi sağlayabilir.

Bu bilgileri endişelendiğiniz kişiye vermek için bu sitenin linkini e-postayla gönderebilirsiniz.