Ortak organizasyonlar:
Partner organisation logos
RB Pharmaceuticals Ltd, bir Indivior PLC, şubesi, şirketinin bir eğitim bağışı ile finanse edilmiştir

Arkadaşlar ve aile

Woman supports heroin-dependent partner

Eşinizin opioid bağımlısı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bu her zaman kolay bir iş değildir. Bazı insanlar, bir bağımlılık oluşmadan önce, uzun bir süre boyunca uyuşturucuları deneyebilirler. Kimileri hiçbir şüpheye yer bırakmayan köklü davranış değişiklikleri veya diğer belirtiler gösterirken, kimileri de bağımlılıklarını aile ve arkadaşlarından saklayarak, dışarıdan normal gibi görünen bir şekilde işleyişlerine devam eder. Eğer eşinizin eroin/opioid kullanımı sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, durumu daha açıkça anlayabilmek için, sık görülen bağımlılık işaretleri hakkında kendinizi eğitmeniz faydalı olabilir.

Bu web sitesinde, eroin/opioid bağımlılığı ve mevcut tedavi seçenekleri hakkında son derece kapsamlı bilgiler verilmektedir. Eroin/opioid bağımlılığının doğası gereği kronik ve nükseden bir hastalık olduğu ve zayıf bir karakter belirtisi, ahlaki bir kusur veya hayat tarzı seçimi olmadığı unutulmamalıdır. Her ne kadar günümüzde birçok tedavi seçeneği sunulsa da sorunu bir gecede çözen şipşak bir yöntem veya sihirli bir hap yoktur. Eroin/opioid bağımlılığı tedavisinin neden zaman aldığını ve bu yolculuğun neden zor olabileceğini iyice anlamanız, bu süreçte başkalarına destek vermenize de yardımcı olacaktır.

Tedaviyi geçirmiş olan kişilerin tecrübelerini dinlemek de bağımlılığı daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Uyuşturucu kullanımını ve tedavi yolculuğunu daha yakından öğrenebilmek için hayatta kalma öykülerini izleyin.

Bu bilgilerin, bilgi ve anlayış dolu bir yaklaşımla, sevdiğiniz kişiyle eroin/opioid kullanımı hakkında bir sohbet başlatmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Koşullar ne olursa olsun bu sohbet kolay olmayacaktır. Çoğu durumda, bir insanı tedavi olmaya zorlayamazsınız. Ancak yine de buradaki bilgiler sayesinde onlara ister bu web sitesi, doktorlar veya bir destek grubu olsun, yardımcı olabilecek kişilerin olduğu yönü güvenle işaret edebileceksiniz.

Opioid bağımlılığı sadece bağımlı kişinin değil, aile ve arkadaşlarının da omuzlarında bir yüktür. Bunu en iyi bilen aile babalarından biri de Tony Trimingham. Tony, oğlu Damien'i eroin doz aşımı nedeniyle kaybettikten sonra, bu gibi ailelerin madde bağımlılık sorunlarıyla başa çıkabilmesi için Aile Uyuşturucu Desteği'ni kurdu. Tony'nin öyküsünü dinleyebilirsiniz tıklayın.

Bu süreç sırasında arkadaşınızın veya aile üyenizin desteğe ihtiyacı olacak. Sizin de bir miktar desteğe ihtiyacınız olabilir. Özellikle bağımlının ailesi ve arkadaşlarına yardımcı olmaya yönelik destek grupları vardır. Bunlarla ilgili bilgileri destek grupları sayfamızda bulabilirsiniz.